Prawo żądania wyłączenia wspólnika ze spółki z o.o. przysługuje wszystkim wspólnikom, których udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.
W sprawie o wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. sąd ma obowiązek ustalić, czy osoby występujące z żądaniem mają legitymację czynną do wszczęcia takiej sprawy.
Wspólnik może być wyłączony ze spółki w drodze powództwa z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika.
Ważna przyczyna wyłączenia ma dotyczyć danego wspólnika, nie może więc odnosić się do wszystkich wspólników bądź do samej spółki.
O wyłączeniu wspólnika decyduje sąd, w każdym przypadku rozstrzygając, czy powody wskazane przez wspólników mogą być uznane za ważne przyczyny uzasadniające prawo wystąpienia w powództwem.
Wyłączenie wspólnika powoduje, że jego udziały muszą zostać przejęte przez pozostałych wspólników lub osoby trzecie.
Sąd w orzeczeniu o wyłączeniu wspólnika ustala termin, do którego wyłączonemu wspólnikowi musi być zapłacona cena przejęcia wraz z odsetkami od dnia doręczenia pozwu. Jeżeli cena ta nie zostanie uiszczona wspólnikowi lub złożona do depozytu sądowego, to orzeczenie o wyłączeniu staje się bezskuteczne.
Wspólnik bezskutecznie wyłączony ma prawo domagać się od pozywających naprawienia szkody powstałej w związku z wytoczeniem powództwa.
Szkoda ta może polegać na podjęciu czynności niekorzystnych dla wspólnika w trakcie zawieszenia jego praw udziałowych, pozbawieniu w ten sposób dochodów ze spółki, zachwianiu wiarygodności, poniesieniu kosztów przegranego procesu.
2. Zakres pozwu:
W pozwie określimy
3. Usługa dodatkowa
Dodatkowo możemy: